ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Muri kinez shumė mė i gjatė sesa qė ėshtė menduar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Muri kinez shumė mė i gjatė sesa qė ėshtė menduar   Sun Oct 11, 2009 3:28 pm

Studimi i parė pėr tė matur gjatėsinė e vėrtetė tė Murit kinez ka dėshmuar se ky ndėrtim ėshtė pothuajse 4.000 kilometra mė i gjatė sesa qė ėshtė menduar deri mė tani.

Studimi gjeodezik i qeverisė, i cili ka zgjatur dy vite, ka dėshmuar se Muri kinez shtrihet nė 8.850 kilometra, derisa ėshtė besuar se ėshtė i gjatė rreth pesė mijė kilometra. Gjatėsia e mėhershme e murit kryesisht ėshtė marrė nga tė dhėnat parahistorike, mirėpo asnjėherė nė kohėrat mė tė reja nuk ėshtė matur zyrtarisht.

Teknologjia infra e kuqe dhe ajo GPS ka ndihmuar nė gjetjen e disa pjesėve tė murit tė cilat me kohė janė fshehur nėn stuhitė e rėrės.

Shkencėtarėt kanė zbuluar pjesė tė reja tė murit tė cilat janė ndėrtuar nė kohėn e sundimit tė dinastisė Ming e cila nė Kinė ka sunduar prej vitit 1368 deri nė vitin 1644. Funksioni i ndėrtimit nė fakt ka qenė kufi pėr tė mbrojtur pjesėn veriore tė principatės sė atėhershme kineze.

Studimi do tė vazhdojė gjatė 18 muajve tė ardhshėm pėr tė shėnuar tė gjitha pjesėt e murit tė ndėrtuara gjatė sundimeve tė dinastive tė ndryshme./kospress

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Muri kinez shumė mė i gjatė sesa qė ėshtė menduar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Drita Fejza:DITA MĖ ĖSHTĖ PAK NATA SHUM E GJATĖ...
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Shqipėria ka shumė pėrparėsi pėr turistėt evropianė
» "Gjenerali" i Kadaresė dhe "Shoku Zylo" i Agollit kapėrcejnė Murin Kinez
» Besi Bekteshi: Falja nuk ėshtė kulturė e demokracisė shqiptare, por standard qė nuk do ta plotėsojmė edhe pėr shumė vite

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: