ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Formulat joshkencore tė Darvinizmit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Formulat joshkencore tė Darvinizmit   Wed Jun 10, 2009 3:05 pm

Ujė me baltė + Njė kohė e gjatė + Shumė rastėsi = Civilizim

Kur u paraqit lėnda e evolucionit, shumė njerėz mendojnė se kjo ėshtė njė problem shkencor-dhe pėr disa qė janė mė pak tė dijshėm se shkencėtarėt, Darvinizmi ėshtė i pamundur pėr t’u kuptuar. Ata e pranojnė se ėshtė e pavyeshme pėr ta argumentuar kėtė ēėshtje nė ēfarėdo mėnyre. Nė tė vėrtetė, darvinistėt fusin fjalė latine dhe shkencore, tė cilat nė pėrgjithėsi janė tė panjohur pėr masėn me qėllim qė ta pėrkrahin dhe pėr t’i dhėnė emėr mė tė madh kėsaj ideje tė keqkuptuar. Ata merren me pėrshkrime tė komplikuara dhe gjithashtu me drejtime qe shpesh anojnė kah demagogjia si dhe me slogane boshe me qėllim qė tė japin pėrshtypje se janė duke diskutuar pėr ndonjė ēėshtje shkencore tė lartė.
Nė fakt, pohimi themelor i darvinizmit ėshtė tėrėsisht joshkencor dhe boshllėku i tij qė nuk pėrket me logjikėn ėshtė aq i dukshėm, saqė edhe nxėnėsit e shkollės fillore mund ta vėrejnė. Sipas darvinizmit, nė njė mėnyrė tė pasqaruar, qeliza e parė me sa duket ėshtė formuar qysh nė mjedisin e hershėm tė Tokės, nė njė pishinė me lloē dhe jashtė asaj qelize, disa seri tė pafundme, e tė ndara njė nga njė mė vonė dhanė rritjen e kafshėve, bimėve, qenieve njerėzore dhe civilizimeve. Me fjalė tė tjera, i tėrė njerėzimi, si dhe gjithė bimėt dhe kafshėt janė tė formuar nga puna e njė sasie ideale tė lloēit, njė periudhė e gjatė kohore si dhe rastėsi tė mėdha.

Nuk mund tė arsyetohet pohimi se disa rastėsi, balta pėrfundimisht “rriti” civilizimet. Ēdokush qė ka mendje tė shėndoshė nuk mund t’i pranojė gabimet e darvinizmit.
Duke u bazuar tek darvinistė, tė cilėt po lėngojnė nga njė mungesė tė dukshme logjike, kėta materiale, janė tė pandėrgjegjshme. Ngritja e qenieve njerėzore, tė cilėt kanė arsye dhe besim, tė cilėt mendojnė, dashurojnė, ndjejnė dhembshuri, kompozojnė simfoni, shkruajnė novela, ndėrtojnė rrokaqiej, konstruktojnė reaktorė bėrthamorė, gjejnė shkakun e dobėsisė dhe prodhojnė barėra pėr t’i kuruar ato, merren me politikė e kėshtu me rradhė. Ata pohojnė se koha e duhur patė kaluar, luanjtė, tigrat, lepujt, drerėt, elefantėt, qentė, macet, mizat, krokodilat dhe zogjtė u zhvilluan rastėsisht prej njė uji me baltė.

Frutet dhe perimet, me shijet dhe aromat e tyre unike, vishnjet, bananet, mollat, rrushi, patatet, specat, lulet me pamjen e tyre jo te ngjajshme, dhe bimėt tjera, tė gjitha tė dalura prej sė njėjtės baltė. Thėnė shkurt, qė nga koha e Darvinit, artikujt e panumėrt, filmat, njoftimet e gazetave, artikujt e revistave dhe programet televizive, tė gjitha kanė ritreguar skenėn evolucioniste, nė tė cilėn, tėrė jeta “u gjallėrua” rastėsisht prej baltės.

Nėse pyet njė darvinist, “Si rrodhi civilizmi ynė?” ose, “Si u bė qė njė rang aq i gjerė i formave jetėsore, tė bėhet njė qenie?” ose, “Si erdhi njerėzimi nė ekzistencė?”... pėrgjigjen themelore qė do ta marrėsh, do tė ishte: “Rastėsitė u dhanė jetė gjithė kėtyre gjėrave nga balta, me kalimin e kohės.”

Skena e Darvinit e “jetės sė zhvilluar prej baltės” nuk mund mė t’i mashtrojė njerėzit. Ēdo person racional mund tė shohė menjėherė premisat e teorisė sė evolucionit, tė cilat nuk pėrkasin me tė vėrtetėn.

Gėnjeshtrat e Darvinizmit janė demaskuar

Teoria e evolucionit sė pari herė ėshtė propozuar nė shek. XIX, pastaj ėshtė hedhur poshtėė nga pėrparimi i shkencės dhe i teknologjisė. Ka qenė e njohur se pohimet e Darvinit janė tė parealta: Pėrzgjedhja natyrale dhe mutacionet, tė quajtura si mekanizma qė e vėnė nė levizje procesin e evolucionit, nuk kanė asnjė efekt, pohime kėto, tė cilėt u shtjelluan prej darvinistėve. Thėnė shkurt, ėshtė e pamundshme qė tė jepen lloje tė reja prej mutacionėve...
Goditja pėrfundimtare vdekjeprurėse u vė nė dukje nė rast me fosililet. Darvini pohoi se tė gjitha llojet e jetėrave tė ndryshme patėn ardhur prej njė paraardhės tė vetėm unik.
Pėr tė qenė e vėrtetuar teoria e tij, duhet tė ketė gjurmė nė fosile-njė dokument i pakundėrshtueshėm i historisė natyrore tė kėtij paraardhėsi primitiv dhe format jetėsore tė ndryshme qė u zhvilluan prej kėtij fosili. Pėr shembull, nėse tė gjithė gjitarėt prejardhjen e tyre e kanė prej zvarranikėve, sikurqė pohojnė evolucionistėt, atėherė patjetėr do tė duhej tė ketė fosile tė mbetura tė formave tė gjysmėgjitarėve dhe gjysmėzvarranikėve.

Deri ne ditėt e sotme, miliona fosile, qė i pėrkasin llojeve tė mėdha tė shumta, kanė qenė tė gjetura nga tė gėrmuarit e tokės. Akoma asnjė fosil nuk ėshtė gjetur qė nuk i pėrngjet ndonjė fosili qė ndonjėherė ėshtė gjetur. Ēdo fosil tregon se ēdo gjė e gjallė tek to (fosilet) ėshtė zhvilluar befas. Me fjalė tė tjera ēdo lloj i bimėve dhe i shtazėve u krijua.

Tė konfrontuar nga ky fakt, evolucionistėt janė drejtuar nė disa pavėrtetėsi tė ndryshme. Ata kanė gatuar gėnjeshtra-falsifikime, fosile artificiale tė cilėt kanė qenė tė konsideruara si tė marra nė sy tė kėqinj

nga paleontologjia. Ata kanė provuar t’i mashtrojnė laikėt duke u marrė me fosile tė ēiltėra tė formave jetėsore tė zhdukura dhe duke shpikur njė seri tė skenareve imagjinative. Njė ndėr kėto skenare mė tė njohura ėshtė edhe “Evolucioni i kalit”.

Fosilet qė absolutisht u pėrkisnin llojeve tė ndryshme tė cilėt kanė jetuar nė Indi, Amerikė Veriore, Amerikė Jugore dhe Evropė, qenė tė rregulluara sipas madhėsisė-prej mė tė voglit (fosil) e deri tek mė i madhi, ėshtė drita e imagjinatave tė evolucionistėve. Mė tej, pas gjurmimeve tė shumta, evolucionistėt i sollėn edhe 20 skenare tė evolucionit tė kalit. Nuk ka pajtueshmėri mes tyre (skenareve), pasiqė kėto konsiderohen se ato janė degė tė familjeve plotėsisht tė ndryshme. Pika nė tė cilėn ato kryesisht pajtohen ėshtė tė besuarit e tyre se qeni-krijesė, i quajtur Eohippus (ose Hyracotherium), i cili jetoi nė epokėn e Eokenit (5437 vite mė parė), ishte paraardhėsi i parė i kuajve tė sotėm. Sidoqoftė, Eohippusi, i pėrshkrur si paraardhėsi i kalit, i cili u zhduk para miliona viteve mė parė, ėshtė thuajse identik me kafshėn e sotshme tė quajtur hyrax, kafshė kjo e cila nuk pėrngjet aspak me kalin dhe qė nuk ka tė bėjė me atė lloj as sa grimca e atomit.

Pėrveē kėsaj, ėshtė vėrtetuar se racat e kuajve qė jetojnė sot, kanė qenė tė zbuluar nė shtresėn e njėjtė shkėmbore sikurse Eohippusi. Kjo do tė thotė se kali paraardhėsi i tij i supozuar kanė jetuar nė tė njėjtėn kohė, fakt ky i cili argumenton se kali asnjėherė nuk ka pėsuar asnjė proces evolutiv tė atillė (si nė fot.).

Pavlefshmėria e sė ashtuquajturės “seria e kuajve”, gjithashtu aplikohet edhe pėr zogjtė, peshqit, zvarranikėt, gjitarėt, thėnė shkurt, tė gjitha qeniet e gjalla. Ėshtė ardhur nė pėrfundim se ēdo lloj i fosileve qė mund tė jetė paraardhės i ndonjė qenie tjetėr tė gjallė, ose ėshtė ndonjė fomrė jetėsore e pavarur e e zhdukur, ose ėshtė pėrfundim i evolucionistėve nė rast tė veprimit tė veprimtarisė sė tyre me llojet e fosileve.

Darvinizmi ėshtė konsideruar si mashtrimi mė mahnitės i tė gjitha kohėrave. Nga fakti qė miliona njerėz e kanė pranuar kėtė teori, (disi sikur tė ishin tė hipnotizuar prej saj), e qė kanė qenė tė ndikuar nga gjithė pohimet e palogjikshme tė darvinizmit, ėshtė vėrtet njė mrekulli. Teoria e evolucionit ėshtė pėrkrahur me tė madhe dhe tė pranuarit e saj si teori ka arritur si rezultat i mashtrimeve tė shejtanit qė ai i bėn mbi njerėzit dhe i cili i nxit njerėzit qė ta pėrkrahin atė (teori).

Deri nė kėtė kohė, askush nuk pati guximin pėr ta demaskuar kėtė hile tė shejtanit dhe pėr t’i publikuar faktet e vėrteta. Por nė kėtė shekull, kundėrpėrgjigja e kėtij mashtrimi, mė nė fund, ka dalė nė shesh edhe atė deri nė detaje dhe masės i ėshtė pėrkushtuar njė pėrkujdesje e veēantė nga shteti (kundėr kėtij demaskimi...). Por Vullneti i Zotit ka bėrė qė darvinizmi ta tregojė “fytyrėn e tij tė vėrtetė”. Faktikisht ky (demaskim) ka bėrė qė nė “perandorinė” e darvisnistėve tė shkaktohet panikė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Genta 04
I/E sapoardhur
I/E sapoardhur


Numri i postimeve : 6
Age : 20
Registration date : 29/05/2009

MesazhTitulli: Re: Formulat joshkencore tė Darvinizmit   Thu Jun 11, 2009 9:52 pm

ok shume po me pelqen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Formulat joshkencore tė Darvinizmit   Thu Jun 11, 2009 9:53 pm

ok sps
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Formulat joshkencore tė Darvinizmit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Formulat joshkencore tė Darvinizmit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: