ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Ēelės automjeti i cili ndalon telefonatat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Ēelės automjeti i cili ndalon telefonatat   Wed Jun 10, 2009 3:29 pm

Ēelės automjeti i cili ndalon telefonatat

Inxhinierėt e universitetit nė Utah kanė shpikur ēelėsin e automjetit i cili bllokon punėn e telefonit celular. Qėllimi ėshtė, natyrisht, tė ndalojė edhe fėmijėt qė flasin dhe shkruajnė porosi SMS gjatė vozitjes.Shumica e shteteve po sjellin ligje pėr ndalimin e telefonave celularė gjatė vozitjes, por realiteti ėshtė se shumica e vozitėsve nuk u pėrmbahen kėtij rregulli pa marrė parasysh dėnimeve tė majme. Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės shkelėsit mė tė shpeshtė janė pikėrisht vozitėsit e rinj, tė cilėt po ashtu janė tė rrezikuar nga mungesa e pėrvojės dhe guximi i tepėrt gjatė udhėheqjes me automjetin.

Pajisja e emėruar Key2SafeDriving ėshtė menduar ashtu qė prindėrve tu ofrojė mbikėqyrje dhe kontroll ndaj celularit tė fėmijėve tė tyre derisa vozisin. Ēelėsi vjen me njė pajisje tė integruar e cila ēiftėzohet me telefonin celular tė shkelėsit potencial.

Key2SafeDriving e vendos ēelėsin nė shtėpizėn nga e cila duhet tė nxirret pėr ta pėrdorė. Nė momentin e nxjerrjes sė ēelėsit, Key2SafeDriving emeton sinjal deri tek telefoni i ēiftėzuar celular i cili bllokon punėn e tij. Nė mėnyrė qė mbikėqyrja tė jetė e plotė, celulari do t’i dėrgojė porosi SMS prindit apo personit tė caktuar pėr vendosjen e pajisjes sė sigurisė nėse dikush ka tentuar ta pėrdorė derisa ka qenė i bllokuar.

Universitetit i ka bartur tė drejtat pėr prodhim tė kėsaj pajisjeje nė kompaninė private e cila Key2SafeDriving do tė duhej ta lansonte nė treg nė afat prej gjysmė viti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ēelės automjeti i cili ndalon telefonatat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Avni Rustemi ne syte e Eqerem bej Vlores
» Mentor Thaqi:P-PS (Para-PostSkriptum): Kur tė ndiqet miza nė primje, cili i arritjes nuk ėshtė fort i lavdueshėm!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: