ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 ASTEROIDI BOMBE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: ASTEROIDI BOMBE   Wed Jul 01, 2009 1:57 pm

Kjo nuk ėshtė fiksion shkencor por njė vėrejtėje shum serioze e shkencėtarėve gjithandej botės.
Shkencėtarėt tėrheqin vėrejtėjen pėr mundesinė e shkatėrrimit tė planetit tokė nga njė asteroid i madhė qv sipas parashikimėve duhet ti bjerė tokės nė vitin 2019.
Asteroidi tashmė i quajtur “2002 NT 7” ėshtė i madhė afėr 2.5 km me njė masė prej 12 megatonėve dhe shkon me njė shpejtėsi prej 160.000 kilometra nė orė.
Nė rast tė njė goditjeje ai shpėrthen me njė forcė prej 1.2 milion megatonėve. Shkencėtarėt mendojnė se Asteroidi do tė godasė token diten e premte me 1 shkurt tė vitit 2019 dhe sipas tė gjitha gjasave kjo do tė ndodhė pasdite.
Shkencėtaret tėrheqin vėrejtjen se Asteroidi po i ofrohet qdo ditė e mė shumė tokės.
Dr. Benny Paiser nga Universiteti i Liverpulit ( Angli ) potencon: “ Ky Asteroid ėshtė gjėja mė e rrezikshme tė cilen e kemi pare deri mė tash dhe e cila rrezikon seriozisht planetin tone ”.
A po i katanoses tokės njė katastrofė sikur para 64 milionė vitesh kur njė asteroid shkatėrroi qdo gjė tė gjallė mbi tokė. Llogaritet qė Asteridi-rrebel do tė shpėrthejė atmosferen e tokės me njė shpejtėsi prej 28 kilometra nė sekondė. Kjo do tė thotė qė Asteroidi do tė godasė token me njė shpejtėsi prej 100.000 mijė kilometra nė orė. Vetėm pėr disa sekonda sipas shkencėtarėve do tė shkatėrrohen tė gjitha kontinenten dhe toka nuk do tė jetė mė e banueshme. Shkencėtarėt megjithatė kanė dhėnė propozime pėr tė filluar pėrgaditjet qė Asteroidi tė shkatėrrohet me njė NASA-Raketė qė nė kosmos.
Shpresojmė qė keshtu do tė ndodhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ASTEROIDI BOMBE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: