ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Eddie, programi qė dėshiron tė mendojė si njė fėmijė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Eddie, programi qė dėshiron tė mendojė si njė fėmijė   Sat Jul 25, 2009 11:14 pm

Edi (Eddie) eshte nje program i cili, sipas autoreve, eshte ne gjendje te "mendoje" ne menyre njerezore. "Qellimi yne eshte te ndertojme agjente arificiale te cilet do te jene me interesante se sistemet qe ekzistojne sot, pasi do te jene ne gjendje te mendojne duke marre parasysh gjendjet mendore te personazhave te te cileve duan te kopjojne" - shpjegon Selmer Bringsjord, i institutit politeknik te Renselaer (SHBA).

Edhe pse ideja per ta bere te mendoje nje program si nje qenie njerezore mund te duket e veshtire, gati e pamundur, kerkuesit e ketij instituti jane duke punuar mbi projektin Rascals (Rensselaer Advanced Synthetic Character Architecture for « Living » Systems) dhe mendojne se kane arritur nje etape te rendesishme. Per ta vertetuar kete, keta kerkues kane instaluer krijesen e tyre virtuale te quajtur Edi (Eddie), ne Second Life i kane dhene formen e nje roboti, dhe kane arritur te provojne se si programi eshte ne gjendje te kaloje proven e idese se gabuar, qe arrin te genjeje nje femije 3-4 vjec .

Prova:

Ne kete prove nje femije ndodhet ne nje dhome me 2 persona, le te themi zoti A dhe zonja B. Zoti A fsheh nje pellush ose dicka tjeter ne dollap dhe me pas del nga dhoma. Nderkohe qe ai eshte jashte Zonja B nderron vendin e pellushit duke e futur ne nje sirtar. Pasi zoti A kthehet ne dhome, pyesim femijen ku mendon se zoti A do ta kerkoje pellushin. Femija ne kete rast tregon sirtarin. Faktikisht per te fakti qe e di ku ndodhet pellushi do te thote se te gjithe e dine, edhe zoti A qe e kish vendosur pellushin ne dollap. E thene ndryshe ai nuk eshte ne gjendje te imagjinoje se si nje person tjeter mund te mendoje ndryshe nga ai. Keshtu per shembull nje femije 3 vjec nuk do te tentoje te ngushelloje nje persone te trishtuar ne qofte se vete femija nuk eshte i trishtuar. Vetem ne moshen 4-5 vjet ai do te filloje te kuptoje se te tjeret nuk mendojne si ai, dhe ne kete rast ai do te tregoje sirtarin ne eksperimentin e mesiperm.
Ne videon qe shfaqet ne sitin e laboratorit, Edi arrin te kaloje nje test te ngjashem, pra ai ka nje arsyetim te perafert me ate te nje femije 4-5 vjec. Normalisht ekzistojne mjaft gjera te tjera qe nje femije mund te beje dhe Edi (Eddie) akoma jo, megjithate rezultati duket premtues. Per kerkuesit, perdorimet e ketyre arritjeve do te jene te gjera, duke filluar nga sektori i lojerave elektronike deri te fusha ushtarake. Me sa duket edhe organizma te tjere besojne ne ky projekt duke qene se financohet nga IBM-ja, forcat ajrore amerikane (US Air Force), dhe e famshmja Darpa (nje organizem qe financon kerkimeti drejtuar nga ministria e mbrojtjes se SHBA).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Eddie, programi qė dėshiron tė mendojė si njė fėmijė   Mon Jul 27, 2009 8:27 pm

woow...qka spo ka

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Eddie, programi qė dėshiron tė mendojė si njė fėmijė   Tue Jul 28, 2009 2:31 pm

po valla shume po perparon shkenca ,per ēdo dite...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Eddie, programi qė dėshiron tė mendojė si njė fėmijė   Thu Jul 30, 2009 5:46 pm

po valla..sa mirr

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Eddie, programi qė dėshiron tė mendojė si njė fėmijė   Thu Jul 30, 2009 8:33 pm

ok flmm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Eddie, programi qė dėshiron tė mendojė si njė fėmijė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Eddie, programi qė dėshiron tė mendojė si njė fėmijė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: