ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Ashendenti, ose shenja hyrėse

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Ashendenti, ose shenja hyrėse   Fri Jul 31, 2009 4:48 pm

Gjatė pėrcaktimit tė pasqyrės sė pėrgjithshme tė shėndetit dhe tė sėmundjeve nė jetėn e individit ėshtė e domosdoshme qė tė dihet ashendenti, ose shenja hyrėse.
Ashendenti ėshtė shenja, e cila ngrihet nė horizontin lindor nė ēastin e lindjes sė personit (falė rrotullimit tė Tokės rreth boshtit tė saj), duke pasur si pikė shikimi vendin e lindjes. Koha ėshtė pėrdorur gjithashtu pėr ta shėnuar jo vetėm shkallėn e saktė tė ekliptikės, e cila rritet, por tė tė gjithė shenjės zodiakale tė cilės i pėrket shkalla hyrėse.

Natyrisht, Toka ėshtė nė lėvizje tė vazhdueshme, gjė qė nė ēdo katėr minuta shkakton paraqitjen e shkallės sė ndryshme tė ekliptikės mbi horizont. Kėshtu binjakėt, tė cilėt do tė mund tė lindeshin nė njė distancė mė tė madhe kohore se katėr minuta, do tė kishin shenja tė ndryshme hyrėse. Nėse ashendenti i binjakut tė parė do tė ishte nė 30 dema, i dyti do t’i kishte binjakėt si ashendent.

Prej kėtu edhe del rėndėsia e pėrcaktimit tė saktė tė ashendentit nė njė horoskop personal. Nė rastin e astrologjisė mjekėsore, i cili kėtu ėshtė mė i afėrti, njė pėrcaktim i tillė i shenjės hyrėse ėshtė sė tepėrmi i rėndėsishėm pėr shkak se pėrdoret pėr ta shėnuar kulmin e shtėpisė sė Parė, qė i pėrket trupit fizik.
Frymėzuesi i teorisė mbi antenat stelare tė cilin tashmė e kemi pėrmendur, Cejn, pohon se shkalla e ashendentit shėnon linjėn e fortė tė energjisė elektromagnetike, qė rrjedh nėpėr trupin astral, tė cilėn qartazi mund ta dallojnė personat parashikues. Aspektet e kėtij "teli pėr tokėzim" janė po aq tė rėndėsishme, qoftė kur ėshtė fjala pėr shėndetin, qoftė pėr aspektet e Hėnės dhe tė Diellit.

Pėrcaktimi i shenjės hyrėse pėr fėmijėt e lindur sot, nė kushtet bashkėkohore, ėshtė tepėr i thjeshtė, pasi qė koha e lindjeve nė klinikat gjinekologjike-akusherike shėnohet saktėsisht.
Megjithatė, njė numėr i madh njerėzish nuk e dinė orėn e saktė tė lindjes sė tyre. Madje, edhe prindėrit, nė rast se ende jetojnė, rėndom janė ēuditėrisht tė pasigurt kur i pyesim pėr orėn e lindjes sė fėmijės sė tyre.

Astrologėt profesionistė pėrdorin disa metoda nė pėrpjekje pėr ta zgjidhur kėtė problem. Njėra nga to ėshtė rektifikacioni (korrigjimi), qė realizohet nėpėrmjet kalkulimit tė bazuar nė tė ndodhurat e rėndėsishme tė personit tė cilit i bėhet horoskopi, sikundėr janė: sėmundja e parė serioze, fatkeqėsitė, vdekja e prindėrve, ose e vėllezėrve dhe motrave, kurorėzimi, lindja e fėmijės e tė tjera zhvillime tė ngjashme me kėto.
Metoda e dytė merret me krahasimin e pozitave tė shtėpive dhe aspekteve nė horoskopin e personit me pozitėn e tij shoqėrore, vijat e karakterit, llojin e punės qė bėn, ose me profesionin dhe gjendjen materiale.

Procedura e tretė ėshtė njohur me emrin Epoka paranatale dhe ėshtė zhvilluar nga teorema e lashtė hermetike. Hermesi kishte vėrejtur se ekzistojnė lidhje tė caktuara tė domosdoshme tė pozitės sė Hėnės gjatė lindjes dhe ashendentit nė kohėn e ngjizjes dhe anasjelltas. Sefariali (Sepharial - pseudonim i mėsuesit tė njohur tė astrologjisė moderne dhe pėrkthyes nga hebraishtja, sanskrishtja, kinezishtja, italishtja dhe frėngjishtja, vėr. e pėrkthyesit) mė 1898 ka shpikur formulėn astronomike tė bazuar nė idenė e tij tė pėrgjithshme dhe e ka botuar me titullin Epoka paranatale dhe ligji i seksit.

Astrologėt me pėrvojė tashmė janė aftėsuar plotėsisht qė ta vlerėsojnė ashendentin e personit nė bazė tė dukjes sė rij fizike, manireve dhe zėrit.
Dėshmitar i njė situate tė tillė ka qenė edhe autori i kėtij teksti. Gjatė kohės sė intervistės me redaktoren e revistės sė Rozenckrojcerit, tė cilėn e boton shoqata me tė njėjtin emėr nga Ousnsajdi nė Kaliforni, kam theksuar se ashendenti im ėshtė virgjėresha. Redaktorja – e cila kishte njė pėrvojė tė theksuar nė astrologji – qetė, por vendosmėrisht tha se ashendenti im nuk ishte virgjėresha, por luani. Mė vonė, kur pata rastin qė ta marr vesh datėn e saktė tė lindjes sime, doli se redaktorja vėrtet kishte tė drejtė. E dhėna e deriatėhershme mbi orėn e lindjes sime ishte e pasaktė.

Dr. Dejvidson, tashmė i ndjerė, i cili nė praktikėn e tij tė pėrditshme si mjek e shfrytėzonte astrologjinė dhe pėrfundimet e saj, me vite kishte mbledhur vijat e theksuara, pėr tė cilat kishte pohuar se nė mėnyrė joprogresive mund ta pėrcaktojnė cilėndo shenjė hyrėse. Pėrfundimet e tij thonė:

Dashi ashendent: u bien flokėt nė ballė nė formė tė vulės. Vetullat kryesisht i kanė tė bashkuara. Mollėza e Adamit i ngrihet dhe i zvogėlohet derisa flet.

Demi ashendent: lloj karakteristik i zgurdullimit tė syve dhe i ballit tė rrumbullakėt. Dr. Dejvidson e pėrmend presidentin e SHBA-sė, Ajzenhauerin, si tipik pėr kėtė lloj. Dr. Dejvidsoni ia kishte dalė qė ta bindte nėnėn e presidentit, e cila i kishte kėrkuar ndihmė pasi qė nuk i kujtohej ora e saktė e lindjes sė tė birit, se i biri i saj ishte dem nė shenjėn hyrėse.

Binjakėt ashendentė: rėndom ekziston prirja pėr hundėn e shqiponjės, ndonjėra e ngjashme me sqepin e zogut. Vijėn e dytė tipike e paraqesin buzėt e bėshme. Pamja e pėrgjithshme e personave do tė mund tė karakterizohej si shprehje e maces qė ka pėrpirė kanarinėn.

Gaforrja ashendent: buzėt tė ngushtuara nė skaje. Parė nga anash fytyra, nė njė masė tė madhe, duket e rrafshėt dhe e rrumbullakėt, sikundėr ėshtė Hėna e plotė.

Luani ashendent: kėrkoni kraharor tė gjerė dhe kokė tė ngritur. Shkėlqen me ndjenjėn e vitalitetit dhe shpirtin e gjallė.

Virgjėresha ashendent: shenja mė veēuese e virgjėreshės ėshtė koka e gjatė konike, e cila nuk ėshtė e gjerė. Nganjėherė fytyra ėshtė trekėndore, shpesh me mjekėr tė theksuar spicore.

Peshorja ashendent: Venera, planeti zotėrues i peshores, rėndom dhuron lėkurė tė pastėr. Sytė duken tė humbur nė largėsi, por ka edhe njė frymė sikur tė ishte nga bota tjetėr dhe thellėsi nė mendime, karakteristike pėr personat me kėtė shenjė hyrėse.

Akrepi ashendent: sipas rregullit kėtė shenjė hyrėse e dallojnė vetullat shumė tė mrrolura, zėri i fortė dhe sytė depėrtues. Buza e epėrme shpesh ėshtė e ngėrdheshur. Hunda rrallėherė ėshtė e drejtė, shpesh ėshtė romake, ose me majė tė ngritur. Shenjat e dukshme nė shpinė tė dorės janė edhe njė tregues tjetėr.

Shigjetari ashendent: kur kjo shigjetė zodiakale paraqitet gjatė lindjes, sipas dr. Dejvidsonit, personi i cili lindet do tė ketė hundė tė drejtė, gjatėsia nga kėmbėt deri te koka do tė jetė mė e madhe se rėndom, syri do tė jetė i plotė – por kurrsesi i theksuar nė pėrmasėn qė e kemi te demi ashendent. Kėmbėt gjithashtu janė mė tė gjata nė proporcion me trupin.

Bricjapi ashendent: njėra nga shenjat mė direkte tė kėtij ashendenti janė veshėt tė cilėt rriten direkt nė ashtin e mollėzės. Femrat e lindura nė kėtė kohė rėndom i kanė tė shprehura venat nė shpinėn e dorės, madje edhe kur janė tė reja. Personat e tė dyja gjinive kanė flokė tė paktė.

Ujori ashendent: flokėt me krela dhe kėndi i drejtė i syrit janė karakteristikė pėr personat me ujorin si shenjė hyrėse me rastin e lindjes. Kėtyre dy veēorive, dr. Dejvidson, ua shton edhe - "shikimin miqėsor".

Peshqit ashendentė: personat e lindur nė kėtė orė, njihen pėr ecjen e njėtrajtshme dhe pėr faktin se e bardha e syrit paraqitet ndėrmjet bebes sė syrit dhe kapakut. Pasi qė janė nėn ndikimin e Neptunit misterioz, sjellja e tyre shpreh preokupimin pėr mendimet e fshehta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Ashendenti, ose shenja hyrėse   Fri Jul 31, 2009 8:35 pm

okey

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Ashendenti, ose shenja hyrėse   Fri Jul 31, 2009 11:16 pm

yeah boooooooonaa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Ashendenti, ose shenja hyrėse   Fri Jul 31, 2009 11:29 pm

okey sarra

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Ashendenti, ose shenja hyrėse   Sat Aug 01, 2009 1:56 pm

flm serafina...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Ashendenti, ose shenja hyrėse   Sat Aug 01, 2009 8:00 pm

sps donaaaa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Ashendenti, ose shenja hyrėse   Sat Aug 01, 2009 9:47 pm

teme shume e mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Ashendenti, ose shenja hyrėse   Sun Aug 02, 2009 4:32 pm

poo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ashendenti, ose shenja hyrėse   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ashendenti, ose shenja hyrėse
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: