ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Kola ul nivelin e kaliumit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Kola ul nivelin e kaliumit   Thu Aug 27, 2009 2:33 am

Konsumimi i pijeve me kola (Coca Cola, Pepsi) mund tė rezultojė me mungesa serioze dhe mbase edhe fatale tė kaliumit, bėjnė tė ditur studimet e reja.
Mungesa e kaliumit do tė thotė njė nivel jonormal i ulėt i kėtij elementi nė gjak qė manifestohet me lodhje, dobėsim tė muskujve, ngėrēe, konstipacion dhe dhimbje nė bark. Nė rastet mė tė rėnda ėshtė e mundshme edhe paralizė, aritmi e zemrės madje edhe vdekje.

Personat nė studim nė ditė kanė konsumuar nga 1.5 deri nė njė sasi tė pabesueshme, prej 9 litrash kola. Tė gjithė janė shtruar nė spital pėr shkak tė disa prej simptomave tė mungesės sė kaliumit, ndėrsa rasti mė i vėshtirė ėshtė parė te meshkujt tė cilėt kanė konsumuar rreth 9 litra ēdo ditė, me tė cilėn ka arritur edhe deri te paraliza e mushkėrive.

Shkencėtarėt besojnė se kombinimi i kafeinės dhe sheqerit, tė pranishėm nė sasi tė madhe nė pijet me koka, shkakton mungesė tė kaliumit.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Kola ul nivelin e kaliumit   Fri Aug 28, 2009 11:27 pm

shume mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Kola ul nivelin e kaliumit   Sat Aug 29, 2009 12:05 am

oke

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kola ul nivelin e kaliumit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kola ul nivelin e kaliumit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vehap Kola:Fushata shqiptare fillon nė Uashington

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: