ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Si ndikon gerhitja ne semundjet e zemres dhe trurit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Si ndikon gerhitja ne semundjet e zemres dhe trurit   Fri Aug 28, 2009 11:10 pm

Hulumtimet e fundit kanė treguar se ekziston lidhje e fuqishme nė mes tė gėrhitjes sė zėshme, sėmundjeve tė zemrės dhe sulmit nė tru.
Personat tė cilėt gėrhasin heshturazi apo qetė, janė mė pak nė rrezik pėr tė pėsuar nga sėmundjet e lartpėrmendura.
Hulumtuesit hungarezė kanė biseduar me mbi 12.000 pacientė dhe kanė pėrfunduar se personat tė cilėt gėrhasin zėshėm janė shumė mė tė ekspozuar ndaj sėmundjeve kardiovaskulare apo sulmit nė tru pėr dallim nga pjesa e tjetėr e popullatės, njofton BBC.
Rezultatet e kėtij hulumtimi, tė cilat janė publikuar nė revistėn shkencore Journal Sleep, hedhin dritė tė re nė teoritė e deritanishme mbi lidhjen e gėrhitjes sė zėshme dhe sėmundjeve kardiovaskulare. Nė njė periudhė tė caktuar tė jetės, tė gjithė njerėzit gjatė fjetjes gėrhasin nė mėnyrė tė zėshme apo tė heshtur.
Mė shpesh gėrhasin personat me peshė tė shtuar. Hulumtimet kanė dėshmuar, se rregullisht gjatė fjetjes gėrhasin 40 pėr qind e meshkujve dhe 24 pėr qind e femrave.
Nė dallim me pjesėn tjetėr tė popullatės, personat tė cilėt gėrhasin zėshėm kanė 34 pėr qind mė shumė gjasa tė preken nga sulmi nė zemėr dhe madje 67 pėr qind gjasa tė sulmohen nga sulmi nė tru. Ėshtė interesante e dhėna, se tek njerėzit tė cilėt gjatė fjetjes gėrhasin heshtazi nuk ka rrezik tė shtuar pėr t u prekur nga sėmundjet kardiovaskulare.
Derisa, lajm i mirė pėr meshkujt ėshtė se gėrhitja e zėshme zvogėlohet pas moshės sė tyre shtatėdhjetėvjeēare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Si ndikon gerhitja ne semundjet e zemres dhe trurit   Fri Aug 28, 2009 11:18 pm

oke..un nuk gerhas

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
 
Si ndikon gerhitja ne semundjet e zemres dhe trurit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» EROLL VELIJA: SEMUNDJET E MELCISE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: