ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Dieta me pak kalori vonon menopauzėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Dieta me pak kalori vonon menopauzėn   Sun Aug 30, 2009 1:37 am

Njė dietė shumė e fortė mund tė ēoje nė zgjatjen e periudhės sė fertilitetit.
Ky ėshtė pėrfundimi i nxjerre nga njė hulumtim i realizuar te krimbat e tipit C. Elegans, i kryer nga shkencėtarėt e Qendrės pėr hulumtimin e kancerit “Fred Hutchinson”, nė Seattle tė SHBA-ve.
Shkencėtarėt kanė vėrtetuar se menopauza vinte mė shpejt te krimbat tė cilėt ngrijnė jetėn e tyre riprodhuese. Por kur ata fillonin tė konsumonin ushqimin bazuar nė njė dietė strikte me shumė pak kalori, fertiliteti rifillonte, dhe kėshtu jeta riprodhuese zgjatej pėr njė periudhė mė tė madhe se normalja, njėsoj sikur menopauza tė shtyhej pėr mė vonė te femrat.

Ky studim, i publikuar nė revistėn “Science”, tregon njė efekt tjetėr tė dietės hipokalorike, duke qenė se tashmė dihet qė ajo zgjat jetėn.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
 
Dieta me pak kalori vonon menopauzėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: