ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Presioni i rritur vėshtirėson tė mbajturit mend

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 23
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Presioni i rritur vėshtirėson tė mbajturit mend   Sun Aug 30, 2009 1:37 am

Personat mė tė moshuar se 45 vjet tė cilėt kanė presion tė rritur tė gjakut, kanė gjasa mė tė mėdha tė kenė probleme me tė mbajturit mend, siē bėjnė tė ditur shkencėtarėt nga University of Alabama.
Revista Neurology shkruan se me rritjen e nivelit tė presionit diastolik tė gjakut pėr ēdo 10 njėsi, gjasat pėr tė pasur problem me tė mbajturit mend rriten pėr 7%.

Hulumtuesit potencojnė se nė rezultatet e fituara nuk kanė ndikuar faktorė tė tjerė tė rrezikut qė prekin aftėsitė njohėse, si periudha, pirja e duhanit, aktiviteti fizik, shkalla e arsimimit, diabeti ose pėrqendrimi i rritur i kolesterolit nė gjak.

Nė studim kanė marrė pjesė 19836 persona. Shkencėtarėt besojnė se presioni i rritur diastolik ēon nė dobėsimin e enėve tė vogla tė gjakut nė tru, qė shkakton edhe dėmtimin e indit nė afėrsi.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
 
Presioni i rritur vėshtirėson tė mbajturit mend
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Poezi nga Jusuf Gėrvalla
» Propagandė naive dhe e pėshtirė kundėr festės sė Vitit tė Ri (VIDEO)
» Ministrin e vranė ata kriminelė qė nė kohėn mė tė vėshtirė pėr popullin mendonin pėr pėrfitime materiale
» Ermira Babamusta:Fenomeni Shqiptar Deba ēmend Gjermaninė me kėngėn dhe videklipin e ri "Lollipop"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: