ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Farat e lirit dhe kolesteroli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Farat e lirit dhe kolesteroli   Mon Sep 14, 2009 4:09 pm

Farat e lirit qe njė kohė tė gjatė lidhen me shėndetin e zemrės, duke qenė se pėrmbajnė sasi tė mėdha tė acideve omega-3-yndyrore. Megjithatė, studimet e reja tregojnė efekt tė rėndėsishėm tė farave tė lirit mbi nivelin e kolesterolit nė gjak.
Duke analizuar rezultatet e 28 studimeve, tė cilat janė marrė me kėtė ēėshtje (ku janė pėrfshirė 1.500 meshkuj dhe femra), shkencėtarėt kanė vėrejtur se farat e lirit, por JO edhe vaji i lirit, zvogėlojnė sasinė e pėrgjithshme tė LDL-kolesterolit (‘kolesterolit tė keq’).

Testet janė realizuar nė atė mėnyrė duke iu dhėnė pjesėmarrėsve nė studim sasi tė pėrafėrt me njė lugė ēaji tė farave dhe vajit tė lirit nė ditė.

Veē tjerash ėshtė vėrejtur se efekti mė i madh kishte qenė te femrat, sidomos nė periudhėn pas menopauzės.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Farat e lirit dhe kolesteroli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: