ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Mbaroi misioni i Feniksit nė Mars

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Mbaroi misioni i Feniksit nė Mars   Sat Sep 19, 2009 5:08 pm

Feniksi punonte thuajse dyfish mė gjatė se periudha e parashikuar, qė prej se ateroi nė sipėrfaqen e Marsit mė 25 maj tė kėtij viti.

Misioni duhej tė zgjaste tre muaj, por qėndroi mė shumė se pesė muaj. Terri dhe dimri i ftohtė qė tash mė filloi nė Planetin e Kuq, po e pengon furnizimin me rrymė tė sondės, e cila punon nė energji solare. Pritet qė akulli ta mbulojė sondėn ndėrsa temperaturat prej – 100 gradė, dukshėm do ta shkatėrrojnė pajisjen.

Dora robotike e sondės e para nga tė gjitha misionet, nė Mars arriti qė tė gjejė ujė tė ngrirė vetėm disa centimetra nėn sipėrfaqe. Ėshtė gjetur edhe kalcium karbonat qė nė planetin tonė ėshtė pjesė pėrbėrėse e sipėrfaqeve gėlqerore. U zbuluan edhe grimcat e glinės.

Zbulimi ėshtė i rėndėsishėm pasi kėto minerale formohen vetėm nė prani tė ujit nė gjendje tė rrjedhshme qė megjithatė ėshtė parakusht pėr jetėn organike. Kamera e sondės Feniks madje regjistroi edhe borė nė Planetin e Kuq. Janė incizuar mė se 25 mijė fotografi, kurse shkencėtarėve do t'u nevojiten disa dekada pėr analizėn e tė dhėnave tė grumbulluara.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mbaroi misioni i Feniksit nė Mars
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Jahė Sadrija: Tė gjithė bashkė nė Gllogjan, atje nė Dukagjin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: