ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 OBSH: "Epidemia e duhanit" do tė vrasė njė miliardė njerėz

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: OBSH: "Epidemia e duhanit" do tė vrasė njė miliardė njerėz   Sat Sep 19, 2009 5:29 pm

Duhani ka vrarė 100 milionė persona nė mbarė botėn gjatė shekullit tė 20-tė dhe mund tė vrasė edhe njė miliardė gjatė shekullit 21.

E gjithė kjo mund tė ndodh nėse qeveria dhe shoqėria civile nuk ndėrmarrin masa urgjente pėr kufizimin e pėrdorimit tė tij, thekson Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) nė "Raportin pėr epideminė botėrore tė duhanit - 2008".Raporti, qė bazohet nė hulumtime tė realizuara nė 179 vende nė botė, u prezantua mbrėmė nė Nju-Jork nga ana e drejtoreshės sė pėrgjithshme tė OBSH-sė Margaret Ēan dhe nga prefekti i Nju-Jorkut Majkėll Blumberg.

Nė raport theksohet se qeveritė nė botė marrin 200 miliardė dollarė nga akciza pėr prodhimin e duhanit, por shpenzojnė mė pak se njė tė pestėn e kėtyre mjeteve financiare pėr kontrollin e pėrdorimit tė prodhimeve tė duhanit.

OBSH-ja nė raport u propozon autoriteteve qė tė ndėrmarrin gjashtė masa pėr kontrollė - rritje tė ēmimeve dhe tė shkallėve tatimore tė prodhimeve tė duhanit, ndalim pėr reklamimin e tyre, mbrojtje tė joduhanpirėsve nga pirja pasive, masa pėr ndihmė tė pirėsve tė duhanit, studim tė tendencave nė pėrdorimin e prodhimeve tė duhanit me qėllim qė tė realizohet pas luftės efikase kundėr "epidemisė sė duhanit".

Sipas OBSH-sė "epidemia e duhanit" nė vit vret rreth 5,4 milionė njerėz nga kanceri nė mushkėri, nga sėmundjet kardiovaskulare dhe sėmundje tė tjera, me ē'rast paralajmėrohet se nėse nuk ndėrmerren masa urgjente ky numėr do tė rritet nė tetė milionė njerėz nė vit.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
OBSH: "Epidemia e duhanit" do tė vrasė njė miliardė njerėz
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: