ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Kush zgjohet herėt…ka imunitet tė dobėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Kush zgjohet herėt…ka imunitet tė dobėt   Sat Sep 26, 2009 2:36 pm

Pėr njerėzit tė cilėt punojnė qysh nga orėt e hershme tė mėngjesit, zgjimi ‘me gjela’ ndoshta nėnkupton ditė tė filluar me sukses apo efekt mė tė madh nė punė, megjithatė ekspertėt pohojnė se ata njerėz janė tė ekspozuar ndaj rrezikut mė tė nga infektimet tė shumė llojeve.

Para se qė tė lini orėn qė tė zgjoheni, mendoni se a ia vlen tėrė ajo ngut nė mėngjes, dushi i shpejtė, pirja e kafes nė kėmbė...? mjekėt zbuluan se njerėzit e tillė janė mė tė ekspozuar ndaj infektimeve sesa ata qė shkojnė nė punė ngadalė.

Disa studime tė kryera me sportistė por edhe njerėz qė zgjohen herėt, treguan se sasia e kortizolit, respektivisht hormonit tė stresit i cili dobėson sistemin imun tė organizmit ėshtė shumė mė i madh tek sportistet qė ushtrojnė herėt nė mėngjes ata qė vrapojnė si dhe tek njerėzit qė nguten nė punė.

“Rezultatet e kėtij studimi treguan se koha optimale pėr ushtrime nė fakt ėshtė pjesa e ditės e cila shkakton efektin mė tė vogėl tė zvogėlimit tė imunitetit, apo mbrėmja”, deklaroi dr. Ligeri Dimitry nga Universiteti Brunel nė Anglinė Jugore.

Nė kėtė studim, tė publikuar nė magazinen britanike pėr mjekėsi sportive, dr. Dimitry dhe kolegėt e tij veēojnė se ata studiuan efektet e programeve tė ushtrimeve tė mėngjesit dhe mbrėmjes, mė 14 notues tė dalluar.

Ekspertėt masnin nivelin e kortizolit dhe IgA markezit nė aktivitetet imune nė djersė, pėshtymė, pas ushtrimeve tė mėngjesit dhe tė mbrėmjes. Niveli i kortizolit mė i madh ishte nė mėngjes megjithatė niveli i IgA sekretit ishte mė i ulėt- i paprishur me ushtrime.
Kjo e dhėne tregon se ‘ora e brendshme nė trup’ e secilit person apo i ashtuquajtur ‘ritmi cirkadik’ i cili cakton situatėn hormonale, nuk ka ndikim nė sistemin imun.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kush zgjohet herėt…ka imunitet tė dobėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kusari- Lila: Ja kush deshi tė mėvrasė, pazari pėr ekzekutimin tim u krye nė Gjakovė
» Kryqi i Kuq Shqiptar: Kush dhuron gjak shpėton njė jetė
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ĒLIRIMIN E KOSOVĖS-KUSH PO PĖRPIQET TA FALSIFIKOJĖ HISTORINĖ
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Hilmi Saraēi: Masakra serbe nė Studime tė Poshtme (Martiraj) 1998-1999

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: