ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Tymosja e marihuanės dėmton pjesė tė rėndėsishme tė trurit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Tymosja e marihuanės dėmton pjesė tė rėndėsishme tė trurit   Sat Sep 26, 2009 2:36 pm

Kėnaqėsia shumėvjeēare me marihuanė mund tė nxis zvogėlimin e pjesėve tė rėndėsishme tė trurit deri nė 12 pėr qind, kanė publikuar shkencėtarėt australianė nga universiteti nė Melbourne.

Incizimet e detajuara tė trurit tek 15 tė anketuar, tė cilėt gjatė 20 viteve kanė konsumuar sė paku pesė cigare marihuanė nė ditė, kanė dėshmuar se hipokampusi i tyre ėshtė mė i vogėl pėr 12 pėr qind, derisa amigdala pėr shtatė pėr qind, krahasuar me 16 personat nė grupin testues, tė cilėt nuk kanė konsumuar marihuanė.

Hipokampusi rregullon memorien dhe emocionet derisa amigdala luan rol nė menaxhimin e frikės dhe agresionit. Ata tė cilėt kanė konsumuar marihuanėn kanė kaluar keq edhe nė testet e memories, ku u ėshtė kėrkuar tė mbajnė mend njė listė prej 15 fjalėsh.

"Kėto rezultate sjellin nė pikėpyetje besimin e shpėrndarė se pirja e marihuanės ka pak apo aspak ndikim nė tru", ka thėnė njėri nga hulumtuesit pėr gazetėn Herald Sun.

Tė 15 tė anketuarit tė cilėt kanė pirė marihuanė kanė mesatarisht 39 vjet dhe nuk kanė konsumuar lloje tė drogave tjera.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Tymosja e marihuanės dėmton pjesė tė rėndėsishme tė trurit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Merr pjesė edhe Sefer Haxhija
» Besim Muhadri: A ishte vrasja e Emin Durakut pjesė e skenarėve tė komunistėve serbė dhe tė shėrbėtorėve tė tyre nė Kosovė?
» Zbulohet pjesė e arkivit tė Bajram Currit gjatė emigracionit nė Vienė nė periudhėn 1918-1919
» Besim Muhadri & Dukagjin Markaj: Vrasja e burrave nė Kusur tė Hasit nė prill tė vitit 1941 - pjesė e skenarėve serb pėr shfarosjen e shqiptarėve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: