ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Piperina rregullon disponimin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Piperina rregullon disponimin   Sat Sep 26, 2009 2:48 pm

Piperina ėshtė alkaloidi kryesor i piperit tė zi, tė cilit edhe i vishen shumė efekte farmakologjike, si antiinflamator, alangjetik ndėrsa parandalon edhe tė thatin nė stomak.

Hulumtimet e reja laboratorike nė minj ia pėrshkruajnė kėsaj substanceje edhe njė efekt tė rėndėsishėm, atė antidepresiv. Gjatė eksperimenteve ėshtė vėrejtur pėrmirėsim i funksioneve konjitive (njohėse).

Por, para se nė treg tė paraqitet ushqimi funksional me piperin pėr disponim tė mirė, duket tė bėhet edhe disa hulumtime shtesė, pasi disa studime tė tjera, tė zhvilluara po ashtu nė kafshė eksperimentale, kanė treguar se piperina mund tė jetė edhe toksike pėr sistemin reproduktiv mashkullor.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Piperina rregullon disponimin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: