ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Fėmijėt kanė nevojė pėr mė shumė vitaminė D

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Fėmijėt kanė nevojė pėr mė shumė vitaminė D   Sat Sep 26, 2009 2:55 pm

Njė studim i ri ka treguar se fėmijėt kanė nevoja ditore prej 2.000 IU (njėsi ndėrkombėtare) tė vitaminės D, qė ėshtė dhjetė herė mė shumė sesa sasia e rekomanduar prej 200 IU.

Shkencėtarėt kanė zhvilluar dy studime: njė studim tė gjatė dhe njė tė shkurtė, te fėmijėt e moshave, ndėrmjet 10 dhe 17 vjet.

Nė studimin e shkurtė kanė marrė pjesė 25 nxėnės tė cilėt gjatė tetė javėve kanė marrė nga 2.000 IU vitaminė D nė ditė.

Ndėrsa nė studimin e gjatė kanė marrė pjesė 340 nxėnės tė cilėt po ashtu kanė marrė nga 2.000 IU vitaminė D nė ditė, mirėpo nė njė periudhė prej njė viti.

Rezultatet kanė treguar se tė gjithė fėmijėt tė cilėt kanė marrė nga 2.000 IU vitaminė D nė ditė, kanė arritur vlerėn optimale tė nevojshme pėr shėndetin e mirė tė eshtrave dhe tė gjithė organizmit.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fėmijėt kanė nevojė pėr mė shumė vitaminė D
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Besi Bekteshi: Falja nuk ėshtė kulturė e demokracisė shqiptare, por standard qė nuk do ta plotėsojmė edhe pėr shumė vite
» Kush Tradhėton mė shumė Femra apo Mashkulli ?
» FJALIMI i Azem Hajdarit nė vitin 1992: Unė di shumė, ndaj duhet tė zhdukem. Jam viktimė e kėsaj diktature tė re
» Drita Fejza:DITA MĖ ĖSHTĖ PAK NATA SHUM E GJATĖ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: