ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Kafsha mė e vjetėr nė botė ėshtė breshka 176-vjeēare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
Edona

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Kafsha mė e vjetėr nė botė ėshtė breshka 176-vjeēare   Sun Oct 11, 2009 2:53 pm

Londėr, 4 dhjetor (MIA) - Fotografi bardhė e zi, e fotografuar nė vitin 1900 paradokohe zbuloi se breshka nė tė, e fotografuar si zvarritet nė bar para njė tė burgosuri nga Lufta e Burės dhe roja e tij, akoma ėshtė gjallė.

Breshka nga fotografia, mashkull me emėr Xhonatan,sot ka 176 vjet dhe ėshtė kafsha mė e vjetėr nė planetin tonė.

Xhonatan ėshtė fotografuar nė ishullin Shėn Elena gjatė kohės sė luftės sė Burės, rreth vitit 1900, ndėrsa gjatė jetės ka pėrcjellė tetė monarkistė britanikė, nga Xhorxhi i katėrt deri te Elizabeta e Dytė dhe 50 kryeministra britanikė.

Breshka ende jeton nė ishullin britanik nė pjesėn jugore tė Oqeanit Atlantik nė njė plantazh sė bashku me pesė breshka tė tjera.

Deri paradokohe besoheshte se kafsha mė e vjetėr nė botė ėshtė Harieti, breshka nga ishulli Galapagos, e cila ngordhi nė Australi nė vitin 2005, kur ka pasur 175 vjet.

Edhe krahas viteve tė kaluara, Xhonatan akoma ėshtė shumė aktiv, rregullisht ēiftėzohet me tre breshka me tė reja dhe adhuron tė tėrheq vėmendje.

"Ai ėshtė pozues i vėrtetė", thonė njerėzit tė cillėt kujdesen pėr tė nė plantazh.

Xhonatan, i cili i takon llojit testudinipae cytodira, nė Shėn Elena ka arritur nga Sejshelėt nė vitin 1882 si breshkė e "re" 50-vjeēare.

Ekzistimi i saj ėshtė zbuluar pasi njė koleksion i fotografiv

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kafsha mė e vjetėr nė botė ėshtė breshka 176-vjeēare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: