ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Shqiptarja qė konfirmoi teorinė e prejardhjes sė universit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Shqiptarja qė konfirmoi teorinė e prejardhjes sė universit   Wed Jun 10, 2009 2:16 pm

Kryeministri Berisha priti astrofizikanen dhe kozmologen e shquar shqiptare Laura Mersini Houghton, e cila ėshtė profesoreshė e Universitetit tė Karolinės sė Veriut, nė Chapel Hill (SHBA). Kryeministri Berisha, nė takimin me shkencėtaren shqiptare, shprehu kėnaqėsinė dhe vlerėsimin pėr suksesin e jashtėzakonshėm qė zonja Mersini Houghton ka arritur, duke theksuar se "pėr ēdo shqiptar ėshtė krenari qė njė shkencėtare shqiptare arrin nė kėto maja studimesh". Zonja Mersini ėshtė e njohur nė gjithė botėn pėr teoritė e saj nė fushėn e kozmologjisė teorike. Astrofizikania dhe kozmologia e shquar shqiptare Mersini-Houghton e njohu kryeministrin me arritjet mė tė fundit tė ekipit tė saj nė fushėn e astrofizikės dhe pėr planet e saj tė ardhme shkencore. Ajo shprehu gatishmėrinė pėr tė ndihmuar studentėt e talentuar shqiptarė dhe Universitetin Politeknik me eksperiencen e saj, si dhe tė ndihmonte nė organizimin e njė serie leksionesh publike, me kolegė tė saj tė shquar dhe mbajtės sė ēmimeve "Nobel" nė fizikė dhe astronomi. Kėto do tė ndihmojnė nė pėrhapjen e njė fryme optimizmi pėr shkencėn nė radhėt e rinisė dhe nė njohjen me zhvillimet mė tė fundit tė shkencės. Kryeministri e njohu zonjėn Mersini Houghton me pėrpjekjet e qeverisė pėr reformėn shkencore. Kryeministri tha se me pėrfundimin e procesit tė zgjedhjeve nė universitete dhe tė kompletimit tė reformės, do tė jetė praktikė konstante qė nė kėrkimin shkencor tė rekrutohen vajzat dhe djemtė mė tė shkolluar dhe mė tė aftė. Nė takim, gjithashtu, u diskutua pėr mundėsitė e shumta tė ekselencave shqiptare nėpėr botė pėr tė kontribuar pėr vendin e tyre, nėpėrmjet formave bashkėkohore tė bashkėpunimit me universitetet, Akademinė e Shkencave, etj. Kryeministri theksoi se ėshtė e rėndėsishme qė personalitete tė shkencės, tė artit, etj., tė dinė qė nė vendin e tyre e kanė gjithmonė tė hapur vendin e punės. "Sot, teknologjitė lejojnė mėnyrėn e punės on-line, atė me telekonferenca apo lejojnė lėvizjen e shpejtė. Ėshtė nė detyrėn tonė qė kėtyre personaliteteve t'u krijojmė mundėsitė tė vijnė nė Shqipėri pėrkohėsisht apo tė mbahen nė lidhje, ndėrsa tė tjerė tė vijnė pėrfundimisht", u shpreh kryeministri. Vitin e kaluar, pothuaj tė gjitha revistat shkencore mė prestigjioze ("New Scientist", "Scientific American", etj.), botuan zbulimin qė konfirmoi teorinė e zonjės Mersini Houghton, tė prejardhjes sė universit. Vitin e kaluar, observacionet e NASA-s konfirmuan njė parashikim tė teorisė sė ekipit tė zonjės Mersini Houghton. Ky zbulim ka pasur jehonė nė botė, gjatė gjithė gjysmės sė dytė tė vitit tė kaluar dhe kėtė fillimviti. Nė takim ishin tė pranishėm edhe kėshilltari i kryeministrit pėr Shoqėrinė e Informacionit, Pjerin Marku, dhe ai pėr Arsimin, Myqerem Tafaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shqiptarja qė konfirmoi teorinė e prejardhjes sė universit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: