ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Shpėrthimi qė shkatėrroi speciet miliona vjet mė pare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Shpėrthimi qė shkatėrroi speciet miliona vjet mė pare   Fri Aug 28, 2009 3:39 pm

Mė shumė se 400 milionė vjet mė parė shpėrthimi i njė ylli pranė tokės shkaktoi njė prej katastrofave mė tė mėdha tė zhdukjes sė specieve nė kohėn prehistorike. Njė stimulim nė kompjuter tė quajtur Ordoviciano dėshmoi sesi ndodhi fenomeni nė Univers. Nė Ordoviciano, u mėsua se planeti ynė humbi mbi 70% tė specieve qė popullonin nė atė kohė Tokėn. Zhdukja ndodhi pėr shkak tė valės sė madhe tė radioaktivitetit tė shkaktuar nė atmosferė qė me rrezet gama shkaktuan njė shi acidi dhe mė pas njė tė ftohtė global.

Prej vitesh astrofizikanti Brian Thomas po bashkėpunon me Adian Melott pėr tė realizuar nė kompjuter njė shpėrthim tė ngjashėm yjnor me atė kohėrave prehistorike. Dhe mė nė fund arriti qė tė dėshmojė se shpėrthimi yjnor pėrshkroi ozonin nė atmosferėn tonė duke lejuar qė rrezet UV tė arrijnė sipėrfaqen. Dhe mė pas u shkaktuan disa reaksione kimike qė shkaktuan edhe ngrirjen e planetit.

Sipas studiuesve pėr tė pėrshkruar shtresėn e ozonit nė atmosferėn e Tokės dhe pėr tė shkaktuar kėto dėme nė ekosistem duhet njė shpėrthim nė rrezen 6 50- vite dritė larg.
Por pėr fatin tonė njė rrethanė e tillė ndodh 1 herė nė njė 1 miliard vjet. Aktualisht ylli qė pėr Tokėn paraqet njė kėrcėnim serioz ndodhet nė rrethin yjnor tė Shigjetarit, rreth 8 mijė vite dritė nė distancė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Shpėrthimi qė shkatėrroi speciet miliona vjet mė pare   Fri Aug 28, 2009 3:43 pm

okkk

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Shpėrthimi qė shkatėrroi speciet miliona vjet mė pare   Sat Aug 29, 2009 2:33 pm

mire....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shpėrthimi qė shkatėrroi speciet miliona vjet mė pare   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shpėrthimi qė shkatėrroi speciet miliona vjet mė pare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...
» Familja Kajana, 100 vjet e persekutuar nga xhonturqit dhe komunistėt
» 'Grupi i Llapit' dėnohet me 13 vjet burgim
» Ky ėshtė mesazhi prekės i Lutfi Hazirit pėr babėn e tij qė sonte ndėrroi jetė!
» Pėrkujtim:Nėntė vjet pa vėllain e dashur Mehmet Ahmetaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: