ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Ushqimi, sa i rendesishem eshte ne jeten e njeriut.....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Ushqimi, sa i rendesishem eshte ne jeten e njeriut.....   Fri Aug 28, 2009 11:11 pm

Ushqimi eshte themelor ne shendetin e njeriut.
Kohet po ndryshojne, dhe me kulturen Perendimore vjen dhe menyra e te ngrenit qe nuk eshte aspak e shendetshme. Vendet e industralizuara Perendimore vuajne nga mbipesha dhe nga pasojat e te ngrenit te ushqimeve "plehre" si shprehen Amerikanet kur vjen fjala per McDonalds, ose kompani te tjera te ushqimit te shpejte.


Nese qeveria Shqiptare ka ndonje guide per grupet ushqimore dhe sasine qe duhet konsumuar, kjo nuk dihet pasi infomaconi mbi kete guide nuk eshte ekzistent per popullsine e thjeshte. Ndaj per te dhene nje ide mbi menyren se si duhet ngrene dhe perzgjedhjen e ushqimit do te shikojme modelin e piramides se ushqimit sipas departamentit Amerikan te shendetit, duke pasur sigurine se deshira per te qene te shendetshem eshte nje ide globale dhe jo vetem e nje shteti.


Nese konsumoni ushqim te perzgjedhur dhe te fresket mund te jeni jashte rrezikut nga kanceri, diabeti, semundjet e zemres dhe kolesteroli. Padyshim keto semundje vijne dhe si pasoje e historise familjare por ne shumicen e rasteve vijne nga menyra e jeteses dhe konsumimi i ushqimeve me kolesterol te larte sic eshte mishi i vicit apo i deles.Se pari, duhet te hani sipas filozofise se Konfucit "Ha aq sa te mbushesh barkun 80%". Eshte nje thenie e thjeshte por me te verteta principale. Ideja e "mbushjes se barkut" nuk eshte e rekomanduar nga mjeket, sepse jo vetem qe konsumon me shume kalori por edhe "lodh" sistemin e tretjes. Sipas studimeve shkencore, mbi ngrenia eshte pasoja e pare e ngadalesimit te sistemit metabolik te trup. Metabolizmi eshte cdo reaksion kimik qe ndodh ne qeliza per thyerjen e ushqimeve dhe perberjen e proteinare, dhe energjise celulare si eshte ATP-ja. Kur ky sistem ngadalesohet, ka efekt dhe mbi sistemin imunitar dhe rezulton ne probleme te ndryshme shendetsore.


Keshilla dietore:

Bej rreth 30 minuta fiskulture cdo dite.


Qendroju larg dietave te rrezikshme qe nderpresin ushqimin ne sasi dramatike. Nuk e thene qe te gjithe te kemi trupa prej modelesh. Pra, syno per nje peshe te pershtashme per gjatesine tende.


Konsumo nje mori produktesh dritherash cdo dite.


Konsumo nje variacion frutahs dhe perimesh cdo dite.


Mos konsumo ushqim te vjeter dhe te sterlyer ne dhjamra dhe vaj.


Konsumo ushqime qe kane pak sasi dhjami, dhe kolesteroli, te pije shiko per permbajten e sheqerit dhe kafeines.


Perdor pak kripe ne ushqim per te pasur veshka te shendetshme.


Pijet alkolike nuk ndihmojne shendetin, ndaj dhe duhet te konsumohen ne sasi te vogla.


Shumica e njerezve konsumoje sasine e kalorive qe duhen ne dite, ne nje vaft. Per shembull, nje pjate fasule, me dy feta buke, djath te bardhe, dhe nje thele mish, ne shume ratse perben 2/3 e kalorive qe nje individ ka nevoje ne dite (rreth 2000 kalori). Sigurisht sa me shume aktivitet fizik te kete njeriu aq me shume nevoje per kalori ka. Per here te pare ne keto faqe ju ftojme te ndertoni dieten tuaj ditore sipas piramides se ushqimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Ushqimi, sa i rendesishem eshte ne jeten e njeriut.....   Fri Aug 28, 2009 11:14 pm

oke..ushqimi is important

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
 
Ushqimi, sa i rendesishem eshte ne jeten e njeriut.....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Enver Bytyēi:Nihilizmi dhe teoria e argumentit
» Pėrsiatje shkrimesh nga Sylejman Aliu:-Ibrahim Rugova: Jeta dhe veprimtaria letrare e politike
» Unė e dua jetėn-Ėshtė e bukur!-poezi nga-Raimonda Moisiu
» Bimėt dhe shtazėt sheruese dhe ushqimore
» Besi Bekteshi: Falja nuk ėshtė kulturė e demokracisė shqiptare, por standard qė nuk do ta plotėsojmė edhe pėr shumė vite

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: