ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Jeta e Fan Stilian Nolit eruditit tė madh shqiptar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Jeta e Fan Stilian Nolit eruditit tė madh shqiptar   Sat Aug 29, 2009 12:46 am

Kush ėshtė Fan Noli


Ditėlindja: 6 janar 1882
Vendlindja: Ibrik-Tepe (lokalitet shqiptar nė jug tė Adranopojės, Turqi)
Arsimimi: Mė 1912 u diplomua shkėlqyeshėm nė Fakultetin e Historisė, nė Universitetin e Harvardit
Gjendja civile: Beqar
Gjuhėt e Huaja: Njohės i 13 gjuhėve tė huaja
Karriera: Mė 6 janar 1907 themeloi shoqatėn “Besa-Besė” Nė Boston
Mė 8 mars 1928, kur ishte 26 vjeē, u dorėzua prift
Mė 1909 u takua nė Boston me Faik Konicėn, ku bėhen shokė tė pėrjetshėm pėr ēėshtjen kombėtare
Mė 28 prill 1912 formoi shoqėrinė panshqiptare “Vatra”
Mė 1918 shkoi delegat i “Vatrės” nė Kongresin e Kombeve tė Shtypura qė u mbajt nė SHBA
Nė kėto vite ai takohet me presidentin e SHBA-sė Willson, pėr ku bisedimet i pėrkitnin ēėshtjes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė
Nė vitin 1920 Fan Noli ishte kryetar i delegacionit, kur Shqipėria u pranua nė Lidhjen e Kombeve
Mė 1922 ishte ministėr i Punėve tė Jashtme nė kabinetin e Xhaferr Ypit
Mė 21 mars 1923 u shugurua peshkop dhe u caktua metropolitan i Durrėsit
Mė 1923 - 1924 ishte deputet i Prefekturės sė Korēės nė Parlamentin shqiptar
Mė 17 qershor 1924, pas fitores sė revolucionit tė qershorit u zgjodh kryeministėr
Mė 1932 u kthye nė SHBA dhe mori sėrish detyrat e tij si primat i Kishės Ortodokse Shqiptare nė Amerikė
Ka qenė pėrkthyes i mė se 20 veprave letrare ku spikasnin “Jul Qezari” (Boston 1916), “Hamleti” (Bruksel 1926) Rubairat (Bruksel 1927) etj.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
 
Jeta e Fan Stilian Nolit eruditit tė madh shqiptar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Foto nga jeta dhe vepra e Dr. Rugoves!
» Edhe njė zbulim nga jeta e Michael Jackson-it
» Jeta e re pas divorcit. Kam oferta pėr tė hyrė nė politikė
» Bibliografia e Ramiz Kelmendit
» Shaip Beqiri:Brenga e maestro Berishės dhe madhėshtia e cfilitur

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: