ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Rekordi i ri i kungullit mė tė madh

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
Edona

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Rekordi i ri i kungullit mė tė madh   Fri Oct 09, 2009 2:37 pm

Kungulli mė i madh i matur ndonjėherė nė Austri peshon 447.5 kilogramė dhe nė garėn ndėrkombėtare tė mbajtur tė dielėn nė Hartberg afėr qytetit Graz ka fituar vendin e parė.
Beteja pėr vendin e parė kėto vite ka qenė shumė e vėshtirė, pasi qė fituesin, kultivuesin lokal Christoph Schieder, e ka rrezikuar seriozisht slloveni Janko Lovse kungulli i tė cili ka qenė vetėm njė kilogram mė i lehtė.

Schieder me kungullin e tij gjigant ka thyer rekordin e vitit tė kaluar austriak pėr 12.5 kilogramė mė shumė.

Gara e kultivuesve tė kungujve tradicionalisht mbahet nėn pėrkujdesjen e organizatės Great Pumpkin Commonwealth (GPC), derisa kėtė vit nė konkurrencėn mė tė ngushtė kanė qenė 45 garues nga shtete tė ndryshme evropiane, prej tė cilave asnjėra nuk ka pasur kunguj mė tė lehtė se 400 kilogramė.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Rekordi i ri i kungullit mė tė madh
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: